
A szakember szerint változtatni kell a vízgazdálkodáson.
Gacsályi József, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgató-helyettese volt az Inforádió vendége és többek között arról beszélt, a tendenciák alapján idén is van kockázata az aszálynak. A szakember szerint
nehezíti a helyzetet, hogy a felszíni vízkészlet 95 százaléka külföldről érkezik Magyarországra és az eloszlása is aránytalan.
A 75 százaléka a Duna vízrendszerével jön az országba és csak 25 százaléka a Tisza völgyébe, ami az Alföld hátsági területeit és a Nyírséget vízhiánnyal veszélyezteti.
Gacsályi a vízhiányt a klímaváltozás számlájára írja, majd hozzátette: jelenleg átlagosan 5–6 méter mélyen van a talajvíz szintje az országban, amely az elmúlt 30 évben alakult ki. Szerinte
az lenne a célravezető, ha ez a talajvízszint három méterre kerülne, ami már éreztetné jótékony hatását a mezőgazdaságban.
A főigazgató-helyettes úgy véli, mindenképpen változtatni kell a vízgazdálkodáson, a tervek pedig már megszülettek hozzá. Mint mondta, ő optimista, ám drasztikus beavatkozás nélkül tovább romolhat a helyzet.
A teljes beszélgetés itt nézhető meg:
Nyitókép: Az alacsony talajvíz sok gondot okoz a mezőgazdaságban. Fotó: Ferenc Isza/AFP/illusztráció